Stor Perde

Gözlemlerimiz sonucu stor perde veya zebra perde almak isteyen insanlar perdeci ye gittiklerinde genellikle stor perde ve zebra perdeyi tanımlamakta zorluk yaşamaktadırlar.

Müşteriler genellikle stor perdeyi tanımlarken zebra perdeyi tarif etmektedirler. Bu sebeple bu kısa makalemizde stor perde ve zebra perde arasındaki farkları yazmak istedik.

İnsanların stor perde ve zebra perdeyi karıştırmalarının sebebi her iki perde çeşidininde mekanizmaya bağlı çalışması, ayrıca kumaş olarak kullanılan malzemeninde birbirine benziyor olmasıdır.

Stor ve zebra perdenin neden birbirine karıştırıldığını yazdıktan sonra gelelim iki perdeyi birbirinden ayırt edici özelliklerine.

Öncelikle stor perde ve zebra perdeyi birbirinden ayıran en temel özellik, zebra perdelerin yatay şeritlerden oluşması, stor perdenin ise tek parçadan oluşmasıdır.

Stor perdeler ağırlıklı olarak tek parçadan oluşur ve güneşi kesmek için kullanılır. Bir bakıma stor perdeler güneşliğin yerini almaktadır, ayrıca güneşi tamamen kesen blackout, karartma stor perdelerde piyasada oldukça yaygındır. Bununla birlikte odasına hem güneş ışığını bolca almak isteyen hemde stor perde kullanmak isteyenler için piyasada tül stor perdelerde mevcuttur.

Stor perdenin dezavantajı perde aşağıya indirildiğinde güneşi tamamen kesmesi veya perde yukarı çekildiğinde odayı tamamen göstermesidir.

Gelelim zebra perdelere, zebra perdeler, biraz yukarda bahsettiğimiz gibi yatay şeritlerden meydana gelmektedir. Bu şeritler bir sıra kısmi olarak güneşi geçirmeyen bir sıra saydam şeklinde sıralanmıştır.

Böylece istenildiğinde güneş ışığı odaya alınabilmekte, istenildiği zaman güneş ışığı büyük ölçüde kesilebilmektedir.

Zebra perdeler mağazalarda hazır kesilmiş şekilde bulunabiliyorken stor perdeler ağırlıklı olarak sipariş üzere hazırlanmaktadır.

Her iki perde türününde yüzlerce farklı kumaş kalitesi ayrıca renk ve deseni piyasada mevcuttur. Bu sebeple stor perde veya zebra perde alırken satıcıya ne amaçla kullanmak istediğinizi söylemekte ve karteladan doğru ürünü seçmeniz konusunda perde satıcısından yardım almanızda fayda var diye düşünüyoruz.

Stor perde baskı çeşitlerini ve kullanım alanlarını görmek için stor perde galerimizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

Menü